הגן היפני בסן דייגו

עזרה בתכנון טיול לסן דייגו? השאירו פרטים 👇

גלו את היופי והשלווה של הגן היפני בסן דייגו, פנינה נסתרת המציעה מפלט שליו מחיי העיר השוקקים. חקור את ההיסטוריה העשירה שלה, את המשמעות התרבותית ואת האלמנטים השונים המרכיבים את הנוף המעולה הזה.

הקדמה: בריחה שלווה בלב סן דייגו

סן דייגו, קליפורניה ידועה בחופים שטופי השמש שלה, במרכז העיר השוקק ובסצנת האמנות והתרבות המשגשגת. אבל חבויה בלב העיר שוכנת פנינה נסתרת המציעה למבקרים מפלט שליו מהמולת החיים העירוניים:
הגן היפני. הגן הקסום הזה הוא נווה מדבר אמיתי של שלווה, שבו טבע ותרבות מתאחדים כדי ליצור סביבה הרמונית ושלווה. בפוסט זה בבלוג, נסקור מקרוב מה עושה את הגן היפני כל כך מיוחד, ונחקור את ההיסטוריה, הפריסה והמאפיינים הייחודיים שלו.

 • חתיכה קטנה מיפן בסן דייגו:
  הגן היפני הוא עדות לידידות המתמשכת בין סן דייגו לעיר אחותה, יוקוהמה, יפן. הגן הוקם לראשונה בשנת 1990 כסמל לקשרים התרבותיים והכלכליים של שתי הערים, ומאז הפך למקום התכנסות קהילתי אהוב ויעד פופולרי למבקרים מכל העולם. הוא ממוקם בתוך פארק בלבואה הגדול יותר, פארק עירוני רחב ידיים המכיל מספר מוזיאונים, גנים ואטרקציות תרבותיות אחרות.
 • נווה מדבר שליו בתוך העיר:
  אחד ההיבטים הבולטים ביותר של הגן היפני הוא היכולת שלו להעביר מבקרים לעולם אחר. ברגע שאתה צועד בשער הכניסה, מקבל את פניך נוף שופע של עצים, צמחים ותווי מים שנראים כקיימים בעולם משלהם. הפריסה המעוצבת בקפידה של הגן נועדה לקחת את המבקרים למסע בין אלמנטים טבעיים ותרבותיים שונים, תוך יצירת תחושת הרמוניה ואיזון העומדת בלב האסתטיקה היפנית.

נוף פנורמי של הגן היפני עם הירוקים השופעים והבריכה השלווה שלו
נוף פנורמי של הגן היפני עם הירוקים השופעים והבריכה השלווה שלו

היסטוריה ומשמעות: מה הופך את הגן היפני לכל כך מיוחד?

הגן היפני הוא לא רק מקום יפה לבקר בו, אלא יש לו גם היסטוריה עשירה ומשמעות תרבותית. הגן תוכנן על ידי אדריכל הנוף היפני, יאסואו מטסוי, והיה מתנה מיוקוהמה לסן דייגו בשנת 1990. זהו ייצוג של הידידות ארוכת השנים בין שתי הערים וחגיגה של התרבות היפנית.

אחד המאפיינים הבולטים של הגן היפני הוא תשומת הלב שלו לפרטים. כל היבט של הגינה, החל מהצבת סלעים ועד לבחירת הצמחים, נשקל בקפידה ובעל משמעות ספציפית. כל אזור בגן מייצג היבט אחר של התרבות היפנית, כמו בית התה, גן הזן ובריכת הקוי.

עיצוב הגן משלב גם אלמנטים של פנג שואי, פילוסופיה סינית מסורתית המתמקדת בזרימת אנרגיה, או צ'י, דרך הסביבה. הדבר ניכר בהצבת מאפיינים מסוימים, כמו השביל המתפתל המוביל את המבקרים בגן, והשימוש במים ובסלעים ליצירת תחושת איזון והרמוניה.

היבט משמעותי נוסף של הגן היפני הוא הקשר שלו לעולם הטבע. לתרבות היפנית יש כבוד עמוק לטבע, והדבר בא לידי ביטוי בשימוש של הגן בצמחים מקומיים ובדגש שלו על יצירת מרחב בהרמוניה עם הנוף שמסביב. מעצבי הגן ביקשו גם ליצור חלל שיקבל בברכה את חיות הבר המקומיות, כמו ציפורים ופרפרים.

מתווה הגן: מסע בטבע ובתרבות

הליכה בגן היפני בסן דייגו היא כמו מסע בטבע ובתרבות. פריסת הגן נועדה ליצור תחושה של התקדמות וגילוי, כאשר כל אזור בגן מציע נקודת מבט חדשה על התרבות והעיצוב היפניים.

המבקרים מתחילים את מסעם בשער הכניסה, שעוצב כדי להידמות לשער טורי יפני מסורתי. משם, השביל המתפתל מוביל את המבקרים בשורה של אזורים שונים, שלכל אחד אופי ואווירה ייחודיים משלו.

אחד האזורים הראשונים שהמבקרים פוגשים הוא בריכת הקוי, שבה חיים מגוון דגי קוי צבעוניים וחינניים. הבריכה מוקפת בירק שופע וסלעים, היוצרים אווירה שלווה ושלווה.

כשהמבקרים ממשיכים בשביל, הם מגיעים לגן הזן, שהוא חלל המיועד להתבוננות שקטה והרהור. גן הזן כולל חול וחצץ מגורפים בקפידה, עם סלעים ואלמנטים טבעיים אחרים מסודרים באופן שיוצר תחושה של איזון והרמוניה.

גולת כותרת נוספת בפריסת הגן היא בית התה, שהוא מבנה יפני מסורתי המשמש לטקסי תה ואירועי תרבות נוספים. בית התה מוקף בגינה יפהפייה, עם עצים ושיחים גזומים בקפידה היוצרים תחושת סדר ואיזון.

ברחבי הגן, המבקרים יתקלו גם במגוון רחב של צמחים, כולל צמחים יפניים מסורתיים כמו פריחת דובדבן, אזליאות ובמבוק. כל סוג של צמח נבחר בקפידה כדי לשקף את היופי הטבעי של יפן וליצור תחושה של הרמוניה ואיזון עם הנוף שמסביב.

מבט אווירי של מתווה הגן המעוצב בקפידה, המשלב טבע ואדריכלות
מבט אווירי של מתווה הגן המעוצב בקפידה, המשלב טבע ואדריכלות

בריכת הקוי: סמל של התמדה ומזל טוב

בריכת הקוי היא אחד המאפיינים האיקוניים ביותר של הגן היפני בסן דייגו, והיא סמל להתמדה ולמזל טוב בתרבות היפנית. דגי קוי ידועים בחוסן שלהם וביכולתם להתגבר על מכשולים, מה שהופך אותם לסמל עוצמתי של נחישות וכוח.

בתרבות היפנית, דג הקוי מזוהה גם עם מזל טוב ושגשוג. האגדה מספרת שאם דג קוי מסוגל לשחות במעלה הזרם ולקפוץ מעל מפל, הוא יהפוך לדרקון ויביא מזל טוב לבעליו. אגדה זו מתוארת לעתים קרובות באמנות יפנית והיא מוטיב פופולרי בגן היפני.

בריכת הקוי בגן היפני היא ביתם של מגוון דגי קוי צבעוניים וחינניים, וזוהי נקודה שלווה ושלווה בה המבקרים יכולים להירגע וליהנות מהיופי של הטבע. הבריכה מוקפת בצמחייה שופעת ובסלעים, היוצרים תחושת שלווה והרמוניה עם עולם הטבע.

אחד ההיבטים הייחודיים ביותר של בריכת הקוי הוא האופן שבו היא מתוכננת לשקף היבטים שונים של התרבות והאסתטיקה היפנית. למשל, הבריכה כוללת מגוון מרקמים וצבעים שונים, מהאבנים החלקות והמלוטשות בתחתית הבריכה ועד לגוונים התוססים של דגי הקוי השוחים במים.

"מקום של הרהור": גן הזן

גן הזן הוא אחד המאפיינים הפופולריים ביותר של הגן היפני בסן דייגו, והוא מקום של השתקפות ומדיטציה שנועד לעזור למבקרים למצוא שלווה ושלווה בתוך ההמולה וההמולה של חיי היומיום.

 • עיצוב ופריסה:

  גן הזן תוכנן להיות חלל מינימליסטי ופשוט, עם קווים נקיים ותחושת איזון והרמוניה. הגן מורכב בדרך כלל ממרחב גדול של חול או חצץ, אשר מגולף לתוך דפוסים מורכבים שנועדו לייצג את זרימת המים או את תנועת הרוח.

 • משמעות ומשמעות:

  בתרבות היפנית, גן הזן נתפס כמקום של התבוננות והשתקפות רוחנית. העיצוב הפשוט והשלו של הגן נועד לעזור למבקרים להשקיט את דעתם ולהתמקד ברגע הנוכחי, להרפות מהדאגות והלחצים.

  פעולת הגריפת החול או החצץ בגן הזן נתפסת גם כסוג של מדיטציה בפני עצמה, שכן היא דורשת מידה רבה של ריכוז ותשומת לב לפרטים. מבקרים רבים מגלים שהבילוי בגן הזן עוזר להם לנקות את דעתם ולמצוא תחושה של שלווה ורוגע פנימיים.

 • ביקור בגן הזן:

  המבקרים בגן היפני בסן דייגו יכולים לבלות כמה זמן שהם רוצים בגן הזן, פשוט לשבת ולעשות מדיטציה או לתרגל את אומנות גרירת החול. הגן פתוח לקהל הרחב בשעות הפעילות הרגילות, והכניסה חופשית.

סצנה שלווה של גן הזן, עם חול מגורף בקפידה וסלעים ממוקמים בקפידה
סצנה שלווה של גן הזן, עם חול מגורף בקפידה וסלעים ממוקמים בקפידה

בית התה: טעם מיפן המסורתית

בית התה הוא אחד המאפיינים הייחודיים ביותר של הגן היפני בסן דייגו, והוא מספק למבקרים הזדמנות נדירה לחוות את טקס התה היפני המסורתי ממקור ראשון. בית התה הוא בניין קטן ומעוצב להפליא השוכן בין העצים והעלווה של הגן, וזה המקום המושלם להירגע ולהירגע אחרי יום ארוך של סיורים.

בית התה תוכנן להיות חלל שליו ומדיטטיבי, והוא מעוטר בדרך כלל באמנות וריהוט יפניים מסורתיים. המבקרים מוזמנים לחלוץ נעליים לפני הכניסה לבית התה, כמקובל בתרבות היפנית, ולשבת על כריות הרצפה המסופקות.

טקס התה עצמו הוא תהליך טקסי מאוד שנהוג ביפן במשך מאות שנים. זה כרוך בהכנה והגשה של מאצ'ה, תה ירוק טחון דק שמקציפים לנוזל ירוק מוקצף ותוסס. המבקרים בבית התה מתכבדים בהדגמה של טקס התה על ידי אמן תה מיומן, שיסביר את המשמעות והסמליות מאחורי כל שלב בתהליך.

בנוסף לטקס התה, בית התה מציע למבקרים גם הזדמנות ליהנות ממתקים יפניים מסורתיים, המוגשים בדרך כלל לצד התה. ממתקים אלה מעוצבים להפליא ונועדו להשלים את הטעם והארומה של התה, וליצור חוויה הרמונית ומאוזנת לחושים.

פריחת הדובדבן: המחזה העונתי של הגן

מדי שנה, הגן היפני בסן דייגו הופך לתצוגה עוצרת נשימה של פריחה ורודה ולבנה כאשר עצי הדובדבן מתחילים לפרוח. אירוע שנתי זה מושך מבקרים מכל רחבי העיר ומחוצה לה, להוטים לחזות במחזה העונתי של הגן.

 • בוא האביב:
  עונת פריחת הדובדבן מתחילה בדרך כלל בסוף פברואר או תחילת מרץ, בהתאם לתנאי מזג האוויר, ונמשכת מספר שבועות. במהלך תקופה זו פרצו עצי הגן בפריחה ויצרו תצוגה מדהימה של פרחים ורודים ולבנים עדינים שמכסים את הנוף.
 • סמל להתחדשות:
  בתרבות היפנית, פריחת הדובדבן היא סמל להתחדשות ולטבע החולף של החיים. הפריחה נערצת בשל יופיהן ולעתים קרובות מזוהה עם המושג מונו לא מודע, המתייחס לפאתוס ולארעיות של החיים. עונת פריחת הדובדבן היא אפוא זמן של הרהור והתבוננות, שכן המבקרים נזכרים בארעיות של כל הדברים.
 • אווירה חגיגית:
  עונת פריחת הדובדבן היא גם זמן של חגיגה, והגן מארח בדרך כלל מגוון אירועים ופעילויות לציון האירוע. המבקרים יכולים ליהנות מהופעות מוזיקה חיה, אוכל ושתייה יפניים מסורתיים, והדגמות תרבותיות כמו קליגרפיה ואוריגמי.

פריחת הדובדבן בשיא פריחתה, צובעת את הגינה בגווני ורוד ולבן
פריחת הדובדבן בשיא פריחתה, צובעת את הגינה בגווני ורוד ולבן

אוסף הבונסאי: יצירות מופת מיניאטוריות

אחד המאפיינים המרתקים ביותר של הגן היפני בסן דייגו הוא האוסף המרשים של עצי בונסאי. בונסאי היא האומנות של גידול עצים קטנים במיכלים, לעצב אותם ליצירת גרסאות מיניאטוריות של עצים בגודל מלא. אמנות הבונסאי נהוגה ביפן במשך מאות שנים והיא נערצת בזכות הדיוק, הסבלנות ותשומת הלב לפרטים.

 • גן הבונסאי:
  גן הבונסאי בגן היפני בסן דייגו הוא ביתו של אוסף מגוון של עצי בונסאי, החל מזנים יפניים קלאסיים כמו אורן ומייפל ועד למינים אקזוטיים יותר כמו ערער ואזליה. כל עץ מטופל בקפידה על ידי הצוות המיומן של הגן, אשר משקיע אינספור שעות בגיזום, גיזום ועיצוב העצים ליצירת יצירות מופת מיניאטוריות מדהימות.
 • צורת אמנות חיה:
  בונסאי מתואר לעתים קרובות כצורת אמנות חיה, שכן העצים מתפתחים ומשתנים כל הזמן עם הזמן. כל עץ הוא ייחודי, עם צורה, אופי והיסטוריה משלו. חלק מהעצים באוסף הבונסאי של הגן היפני הם בני למעלה מ-100 שנה ועברו דורות של חובבי בונסאי.
 • השתקפות של הטבע:
  בונסאי נתפס גם כהשתקפות של הטבע עצמו, שכן העצים נועדו ללכוד את המהות והיופי של עמיתיהם בגודל מלא. אמנות הבונסאי דורשת הבנה עמוקה של גננות, כמו גם עין חדה לאסתטיקה. העצים בקולקציית הבונסאי של הגן היפני לא רק יפים למראה, אלא גם משמשים תזכורת לאיזון העדין בין האדם לטבע.

אירועים וסדנאות: עיסוק בתרבות היפנית

הגן היפני בסן דייגו מציע מגוון אירועים וסדנאות לאורך השנה המאפשרים למבקרים לעסוק בתרבות היפנית בצורה משמעותית. אירועים אלה מספקים הזדמנות ייחודית ללמוד על צורות אמנות, מטבח ומנהגים יפניים מסורתיים, ולהתחבר לקהילה היפנית התוססת בסן דייגו.

אחד האירועים הפופולריים ביותר בגן היפני הוא פסטיבל פריחת הדובדבן השנתי, שמתקיים מדי אביב כאשר עצי הדובדבן של הגן פורחים במלוא הדרם. פסטיבל זה חוגג את היופי והמשמעות של פריחת הדובדבן, וכולל הופעות חיות, הדגמות תרבותיות ואוכל ושתייה יפני מסורתיים.

בנוסף לפסטיבל פריחת הדובדבן, הגן היפני מארח גם מגוון אירועים נוספים במהלך השנה, כמו טקסי תה, סדנאות סידור פרחים של איקבנה ושיעורי קליגרפיה. אירועים אלו מספקים חוויה מעשית של התרבות היפנית, ומאפשרים למבקרים לפתח מיומנויות חדשות ולהעמיק את הבנתם באמנות ובמסורת היפנית.

למעוניינים במטבח היפני, הגן מציע גם שיעורי בישול המלמדים את המשתתפים כיצד להכין מנות יפניות מסורתיות כמו סושי, ראמן וטמפורה. שיעורים אלו מובלים על ידי שפים מנוסים החולקים את הידע והמומחיות שלהם בסביבה מהנה ואינטראקטיבית.

קבוצת מבקרים משתתפת בסדנת תרבות יפנית
קבוצת מבקרים משתתפת בסדנת תרבות יפנית

מידע על מבקרים: מה עליך לדעת לפני שאתה הולך

לפני ביקור בגן היפני בסן דייגו, יש כמה דברים שכדאי לזכור כדי להבטיח חוויה חלקה ומהנה. בראש ובראשונה, הגן פתוח לקהל בימים שלישי עד ראשון בין השעות 10:00-16:00, וסגור בימי שני ובחגים מרכזיים.

בעת תכנון הביקור, הקפד לבדוק באתר האינטרנט של הגן את מחירי הכניסה העדכניים, שכן הם עשויים להשתנות. הכניסה היא בדרך כלל בסביבות $12 למבוגרים, עם הנחות זמינות לקשישים, סטודנטים ואנשי צבא. ילדים מתחת לגיל 6 מתקבלים ללא תשלום.

הגן היפני ממוקם בלב פארק בלבואה, וחניה יכולה להיות אתגר, במיוחד בסופי שבוע ובחגים. יש כמה חניונים בקרבת מקום, אבל הם יכולים להתמלא במהירות. שקול לקחת תחבורה ציבורית או נסיעה ברכב כדי למנוע טרדות חניה.

במהלך הביקור בגן, הקפידו להישאר בשבילים ייעודיים ולהימנע מלגעת או להפריע לכל אחד מהצמחים או חיות הבר. הגן הוא ביתם של מגוון בעלי חיים, כולל דגי קוי, צבים וציפורים, אז כבדו את בית הגידול שלהם ואל תאכיל אותם.

לבסוף, הקפידו לנצל את השירותים הרבים הזמינים בגן, כגון חנות המתנות ובית התה. חנות המתנות מציעה מגוון של מזכרות ומתנות בנושא יפני, ואילו בית התה מגיש תה יפני מסורתי וחטיפים באווירה שלווה ושלווה.

מה אומרים המקומיים והתיירים על הגן?

מקומיים ותיירים כאחד התרשמו מהיופי והשלווה של הגן היפני בסן דייגו. מבקרים רבים משבחים את העיצוב המוקפד של הגן, המשלב בצורה חלקה אלמנטים תרבותיים יפניים עם היופי הטבעי של קליפורניה. מבקר אחד של Yelp ציין, "הגן היפני הוא נווה מדבר של שלווה בלב סן דייגו. תשומת הלב לפרטים הקטנים בעיצוב פשוט מהממת".

המבקרים מתלהבים גם על בריכת הקוי של הגן, שבה חיים עשרות דגים צבעוניים. רבים נשבו בהתנהגותם המשובבת והתנועות החינניות של הקואי. כפי שניסח זאת מבקר אחד של TripAdvisor, "בריכת הקוי מהפנטת לחלוטין. יכולתי לבלות שעות רק בצפייה בדגים שוחים מסביב."

גם גן הזן של הגן זכה לשבחים רבים מהמבקרים, אשר מעריכים את האווירה השקטה והמשקפת שהוא מספק. מבקר אחד של גוגל ציין, "גן הזן הוא מקום מפלט שליו מהמולת העיר. זה המקום המושלם לנקות את דעתך ולרכז את עצמך."

בנוסף, האירועים העונתיים של הגן, כמו פסטיבל פריחת הדובדבן, משכו המונים מכל רחבי העולם. מבקרים רבים הביעו יראת כבוד למראה עצי פריחת הדובדבן של הגן בשיא פריחתם, שהופכים את הנוף היפה ממילא לארץ פלאות ורודה פסטלית. כפי שכתב מבקר אחד של TripAdvisor, "הגעתי לגן היפני במיוחד לפסטיבל פריחת הדובדבן, ולא התאכזבתי. זו הייתה באמת חוויה קסומה".

מבקרים מחייכים חולקים את החוויות וההתרשמות שלהם מהגן היפני
מבקרים מחייכים חולקים את החוויות וההתרשמות שלהם מהגן היפני

תמיכה ותרומות: איך אתה יכול לעזור לשמר את הגן

כארגון ללא מטרות רווח, גן הידידות היפני בסן דייגו מסתמך במידה רבה על התמיכה והתרומות של המבקרים וחברי הקהילה שלו כדי לתחזק ולשפר את הגן. ישנן מספר דרכים בהן תוכל לתרום לשימור ציון דרך תרבותי יפה זה.

 • הפוך לחבר:
  ההצטרפות לחבר בגן הידידות היפני לא רק תומכת בגן כלכלית, אלא גם מספקת לך הטבות בלעדיות כמו כניסה חינם, הנחות על אירועים וסדנאות וגישה לאירועים לחברים בלבד. החברות מתחילה ב-$50 בלבד לשנה ליחידים, מה שהופך אותה לדרך משתלמת לתמוך בגן.
 • לתרום:
  אם אינך מעוניין להיות חבר, עדיין תוכל לתרום תרומה חד פעמית או חוזרת לגן. תרומות מכל סכום זוכות להערכה רבה והן מיועדות לתחזוקת הצמחים, המבנים והתכניות החינוכיות של הגן.
 • חסות אירוע או פרויקט:
  אם אתם מחפשים דרך משמעותית יותר לתרום לגן, שקול לתת חסות לאירוע או פרויקט. זה יכול לכלול מתן חסות למאפיין גן מסוים, כגון בריכת הקוי או גן הזן, או תמיכה באירוע תרבות או סדנה. נותני החסות זוכים להכרה באתר הגן ובחומרי קידום מכירות וכן הטבות נוספות בהתאם לרמת החסות.
 • להתנדב:
  אם אינך יכול לתרום כלכלית, אתה עדיין יכול לעשות את ההבדל על ידי התנדבות בגן. מתנדבים מסייעים במגוון משימות, כולל גינון, תכנון אירועים ותוכניות חינוכיות. התנדבות לא רק תומכת בגן, אלא גם מספקת חוויה מתגמלת והזדמנות לפגוש אנשים בעלי דעות דומות.

מסקנה: אוצר ששווה לגלות

לסיכום, גן הידידות היפני בסן דייגו הוא באמת אוצר שכדאי לגלות. ההיסטוריה העשירה שלו, הנוף המדהים והמשמעות התרבותית שלו הופכים אותו ליעד שחובה לבקר בו עבור מקומיים ותיירים כאחד. בין אם אתם מחפשים בריחה שלווה מהעיר השוקקת או הזדמנות ללמוד עוד על התרבות היפנית, לגן יש מה להציע לכולם.

מבריכת קוי השלווה ועד לעצי פריחת הדובדבן היפים, כל תכונה של הגן מעוצבת בקפידה כדי לספק למבקרים חוויה ייחודית וסוחפת. בהליכה בשבילים המפותלים ובנופים השלווים של הגן, קשה שלא להרגיש תחושת שלווה ושלווה.

בנוסף ליופיו, גן הידידות היפני משמש גם תפקיד חשוב בקידום ההבנה והידידות בין יפן לארצות הברית. באמצעות התוכניות החינוכיות, הסדנאות ואירועי התרבות שלו, הגן מספק פלטפורמה למבקרים ללמוד יותר על מסורות ומנהגים יפניים.

תמונה אחרונה של השמש השוקעת מעל הגן היפני, מדגישה את יופיו ושלוותו
תמונה אחרונה של השמש השוקעת מעל הגן היפני, מדגישה את יופיו ושלוותו

הגן היפני בסן דייגו:

אלמנט תיאור עלות מקום
גנים גנים יפים ושלווים לחקר ורגיעה 10 דולר ארה"ב (ILS 37) פארק בלבואה
גן זן גן נוף יבש של חול ואבנים 5 דולר ארה"ב (ILS 19) פארק בלבואה
בית תה מבנה יפני מסורתי המשמש לטקסי תה 2 דולר (ILS 7.5) פארק בלבואה
בריכת קוי בריכה מלאה בדגי קרפיונים צבעוניים 3 דולר (ILS 11) פארק בלבואה

לסיכום, הגן היפני בסן דייגו הוא יעד חובה לביקור עבור מקומיים ותיירים כאחד. עם המורשת התרבותית העשירה, הנופים עוצרי הנשימה והאווירה השלווה, היא מספקת חוויה ייחודית המעבירה את המבקרים לעולם אחר.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בסן דייגו מתחילה כאן

מחכים לך בפייסבוק!

דילוג לתוכן